TERESA MARKOWSKA WOJCIECH MARKOWSKI BIURO RACHUNKOWE S.C. ul. Lwowska 55, 35-301 Rzeszów

Czym jest ryczałt? Wszystko, co warto wiedzieć

ryczałt

Jedną z form opodatkowania, jaką mają do wyboru osoby prowadzące działalność, jest ryczałt ewidencjonowany. Dowiedz się, czym dokładnie się wyróżnia, kto konkretnie może się w ten sposób rozliczać oraz komu zlecić prowadzenie księgowości.

Na czym dokładnie polega ryczałt ewidencjonowany?

Nie ulega wątpliwościom, że ryczałt jest dość charakterystyczną i jednocześnie najprostszą formą opodatkowania. Wysokość kosztów, jakie ponosi podatnik, jest tu bez znaczenia. Rozliczając się w ten sposób, trzeba zapłacić podatek wedle właściwej stawki od przychodu, a nie jak w innych przypadkach od przychodu, który musi zostać pomniejszony o koszta. Odliczyć można jedynie wydatki bieżące za składki ZUS.

Warto także dodać, że decydując się na rozliczenie wg ryczałtu, podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie może ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba, które samotnie wychowuje dziecko.

Skorzystać z tego mogą jedynie indywidualni przedsiębiorcy bądź prowadzący spółkę osobową.

Kto konkretnie może korzystać z ryczałtu oraz komu warto zlecić jego rozliczenie?

Prowadzenie księgowości na terenie Rzeszowa najlepiej powierzyć specjalistom. Zapraszamy do zapoznania się z całą gamą oferowanych przez nas usług, w których zakres wchodzi także rozliczanie wg ryczałtu. Chętnie pomożemy podatnikom posiadającym własną działalność gospodarczą oraz tym, którzy dopiero co planują jej założenie.

Z rozliczenia wg ryczałtu mogą korzystać m.in.

  • spółki cywilne oraz jawne,
  • osoby duchowne,
  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności, tj. właściciele gruntów czy lokali, a także dzierżawiący/wynajmujący dobra,
  • sprzedawcy produktów rolnych, którzy zajmują się prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wróć do bloga