TERESA MARKOWSKA WOJCIECH MARKOWSKI BIURO RACHUNKOWE S.C. ul. Lwowska 55, 35-301 Rzeszów

Zakładanie działalności gospodarczej od A do Z

zakładanie działalności

Zakładanie własnej działalności gospodarczej może wydawać się skomplikowanym procesem, ale z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem można go zrealizować bez większych problemów.

Pierwszym krokiem do założenia własnej firmy jest wybór odpowiedniej formy prawnej. W Do wyboru jest kilka opcji, takich jak jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka z o.o. czy spółka akcyjna. Następnie należy zgłosić działalność do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), w zależności od wybranej formy prawnej. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy wypełnić wniosek CEIDG, który jest dostępny online. Nasze biuro księgowe z Rzeszowa zajmuje się zakładaniem działalności gospodarczej - pomagamy wybrać najkorzystniejszą formę prawną i rodzaj opodatkowania oraz reprezentujemy naszych klientów w kontaktach z ZUS i US.

Załatwienie formalności związanych z ZUS i Urzędem Skarbowym

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w celu uregulowania kwestii ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Warto pamiętać, że początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności. Następnie trzeba zgłosić się do Urzędu Skarbowego w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) oraz zarejestrowania się jako podatnik VAT, jeśli planujemy prowadzenie działalności opodatkowanej tym podatkiem.

Wróć do bloga